» Toptypy.com - typy bukmacherskie najlepszych typerów w Internecie, korzystaj za darmo i sam walcz o nagrody.
» Livemecz.pl - wyniki na żywo z transmisjami online (podajemy kilkanaście źródeł gdzie oglądać można mecze na żywo w Internecie) a po zakończeniu meczu skróty meczów oglądaj na Livemecz.pl

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Drukuj

Słowniczek Typera - czyli zwroty, których używamy na codzień
Autor Wiadomość
PostNapisane: 21 cze 2008 
Wytrawny Typer
Wytrawny Typer

Podziękował: 0
Podziękowano: 0
Witam.

Typerów wciąż przybywa i myślę, że takiemu żółtodziobowi będzie na pewno ciężko się połapać czytając niektóre tematy na forum. W związku z tym postanowiłem zebrać w jedno miejsce nie znaczną, ale jednak zawsze coś część różnych zwrotów naszego bukmacherskiego światka. Jako, że jest to już jakby nie było 'slang' to nie da się wypisać wszystkich słów, które mogą być nie wytłumaczalne dla pospolitego Kowalskiego to chociaż w części ten temat ma ułatwić się poruszanie i zrozumienie forum przez nowego użytkownika ;)

Aby nie było żadnych nie domówień i innych nie ciekawych sytuacji już na samym początku informuje o tym, że aby dodać tutaj niektóre zwroty posłużyłem się Waszymi definicjami z {replace_bbcode_0}). Nie jestem słownikiem, a myślę, że nikogo to nie urazi, a może to na prawdę ułatwić życie ludziom, którzy nie są zbyt długo na forum.

Jeśli ktoś będzie chciał dodać jakiś zwrot do tego tematu to proszę o napisanie do {replace_bbcode_1} o podpięcie tematu, bo myślę, że przyda się taki mini słowniczek.

Podstawy:

- Buk: miejsce w którym obstawiamy nasze typy.
- Typer: ten kto obstawia... nie mylić z bukmacherem ;)
- Typ: zdarzenie, które obstawiamy u bukmachera
- Pewniak: typ, który jest faworyzowany przez bukmacherów można go rozpoznać po niskich kursach typu 1.1 bądź 1.2, który nie zawsze jest taki pewien jakim się wydaje
- Staty: statystyki
- Live: Na żywo (z ang.)
- Tasiemiec: Wiele zdarzeń na kuponie - przeważnie powyżej 4-5, rzadko wchodzi ;)
- Masówka: Typ grany przez wiele osób uważany za 'pewniaka' - przeważnie takie nie wchodzą :D
- Livebet: Gra w trakcie zdarzenia (z ang.)
- Scoreboard - tablica z wynikami na żywo (z ang.)
- Kombi - zakład kombinacyjny /akumulacyjny/
- AKO - kurs ogólny kuponu
- Singiel - granie jednego zdarzenia
- Dubel - granie dwóch zdarzeń na kuponie
- Tripel - granie trzech zdarzeń na kuponie
- Krecz - poddanie przez któregoś z zawodników meczu (przeważnie tenis)
- Ex aequo - jest wtedy kiedy dwóch zawodników zajmie tą samą pozycję.
- Stawka - pieniądze, które inwestujemy na dane zdarzenie / kupon.

Skróty:

- EWK: Ewentualna wygrana kwota
- H2H: Head2Head (z ang.) bezpośrednie pojedynki drużyn
- Prof: Profesional - buk naziemny
- BAH: Bet-at-home - buk internetowy
- DNB: Draw-No-Bet - czyli jak sama nazwa wskazuje, typ na dane spotkanie 1 lub 2 z takim skrótem oznacza to, że jeśli będzie remis to zwrot kasy

Specjalistyczne

- Surebet: pewny typ, wykorzystując różnice kursów na to samo zdarzenie w jednym bądź wielu bukmacherach
- Underdog: drużyna, która wg. bukmachera nie jest faworytem danego spotkania
- Handicap: jest zakładem, gdzie jedna z drużyn otrzymuje przewagę startową, w celu wyrównania szans zespołów – jest to sztuczne wyrównanie potencjalnych sił spotkania pomiędzy drużynami.
- Handicap Azjatycki: jest szczególnym rodzajem zakładu z rodzaju handicapów, używanym w zakładach na Piłkę Nożną. Handicap w tym zakładzie stosowany jest po to, aby wyrównać kursy drużyny w zakładzie - wyrównać różnice kursową na teoretycznego faworyta meczu i zespół teoretycznie słabszy.
- 1X: Jeden z podpórką: Jest to typ na remis bądź wygraną pierwszej drużyny
- 2X: Dwa z podpórką: Jest to typ na remis bądź wygraną drugiej drużyny
- X: Remis
- Progresja: jest to system gry. Polega na obstawianiu remisu na daną drużynę, a w przypadku przegranej podwyższamy stawki.
- Spread: analogicznie do Handicap ;)
- Value-bet: mozemy zdefiniowac jako 'zaklad z pozytywna wartoscia oczekiwana' Slowem: kiedy oceniamy ze dane zdarzenie ma wieksze szanse wejscia niz sugeruje to buk, poprzez wystawiony kurs.
Value-bet liczymy w prosty sposob: szanse(wyrazone w procentach)*kurs.
Jezeli wyjdzie nam wynik powyzej 100(%) to jest to value-bet, im wiekszy wynik tym pewniejszy typ.
- Money Line -jest to amerykańska forma zakładu na zwycięstwo. W przypadku NHL np. wlicza się wygraną także po dogrywce czy rzutach karnych. Ma niższy kurs niż zakład na zwycięstwo normalne, jednakże w sposób logiczny daje większą pewność. by tryiton
- Yield : stosunek zarobionych pieniędzy (czysty zysk) do pieniędzy zainwestowanych by Dwight
-charles : warma/bana u nas na czacie i forum by fanatic (na specjalne życzenie)

Z biegiem czasu, możliwościami oraz Waszą pomocą będę starał się dodawać nowe zwroty, bo póki co nic więcej nie przychodzi mi do głowy i nic więcej nie mogę znaleźć.

Pozdrawiam.

knefeloro

EDIT: Temat podpinam. Jesli ktos zna zwrot ktory nie jest wpisany w slowniczku prosze smialo pisac. Wtedy doda sie go do pierwszego posta poprzez edycje, zeby wszystko bylo w jednym miejscu. Good Job knefeloro :wink:
NDZ

Ostatnio edytowano 22 sty 2009 przez knefeloro, łącznie edytowano 2 razy

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

PostNapisane: 12 sie 2008 
Wytrawny Typer
Wytrawny Typer

DAMYAN napisał(a):
A co oznacza skrót SN przy zakładach? Wiem że ma to coś wspólnego ze strzeleniem bramki przez daną drużynę ale nie wiem jak to tłumaczyć... Daję przykład (z głowy, bo nie chce mi się szukać)

Real Madrid - FC Barcelona - SN 1 1.30

Z tego co pamiętam, to zapis Totomixu i oznacza on czy dana drużyna strzeli gola...

Głowy uciąć nie dam, ale chyba jest tak, jak mówię ;]

Pozdrawiam!

LATINO 2008: 109:61

"Istnieją dwa gatunki futbolu, proza i poezja. Drużyny europejskie to proza: ich gra jest twarda, przemyślana, konsekwentna, zespołowa. A zespoły z Ameryki Łacińskiej to poezja: grają spontanicznie, indywidualistycznie, erotycznie" - Pier Paolo Pasolini

PostNapisane: 12 sie 2008 
Doświadczony Typer
Doświadczony Typer

fiolett napisał(a):
DAMYAN napisał(a):
A co oznacza skrót SN przy zakładach? Wiem że ma to coś wspólnego ze strzeleniem bramki przez daną drużynę ale nie wiem jak to tłumaczyć... Daję przykład (z głowy, bo nie chce mi się szukać)

Real Madrid - FC Barcelona - SN 1 1.30

Z tego co pamiętam, to zapis Totomixu i oznacza on czy dana drużyna strzeli gola...

Głowy uciąć nie dam, ale chyba jest tak, jak mówię ;]

Pozdrawiam!

Masz 100% racje... Dokładnie to Strzeli/Nie strzeli

pozdro

PostNapisane: 05 sty 2009 
Obserwator
Obserwator

Tak gwoli ścisłości..

Money Line
Jest to amerykańska forma zakładu na zwycięstwo. W przypadku NHL np. wlicza się wygraną także po dogrywce czy rzutach karnych. Ma niższy kurs niż zakład na zwycięstwo normalne, jednakże w sposób logiczny daje większą pewność.

PostNapisane: 22 sty 2009 
Wytrawny Typer
Wytrawny Typer

tryiton napisał(a):
Tak gwoli ścisłości..

Money Line
Jest to amerykańska forma zakładu na zwycięstwo. W przypadku NHL np. wlicza się wygraną także po dogrywce czy rzutach karnych. Ma niższy kurs niż zakład na zwycięstwo normalne, jednakże w sposób logiczny daje większą pewność.

Zmienione.

PostNapisane: 07 cze 2010 
Obserwator
Obserwator

witam, nie chce byc zjechany wiec pytalem juz google i szukalem na forum ale odp na moje moze i bardzo proste pytanie nie znalazlem, otoz zaklad ze jakis pilkarz strz/nstrz gola w meczu jest wazny zawsze czy tylko jak dany zawodnik wsytapi w meczu?
tam w stsie jest tego troche, a ja jeszcze nie gralem tego typu zakladow, np. cisse(FRA) strz/nstrz 4 1.27
dziekuje z gory za odp i nie zjechanie :D :wink:

PostNapisane: 07 cze 2010 
Doświadczony Typer
Doświadczony Typer

Podziękował: 21
Podziękowano: 6
kozak111 napisał(a):
witam, nie chce byc zjechany wiec pytalem juz google i szukalem na forum ale odp na moje moze i bardzo proste pytanie nie znalazlem, otoz zaklad ze jakis pilkarz strz/nstrz gola w meczu jest wazny zawsze czy tylko jak dany zawodnik wsytapi w meczu?
tam w stsie jest tego troche, a ja jeszcze nie gralem tego typu zakladow, np. cisse(FRA) strz/nstrz 4 1.27
dziekuje z gory za odp i nie zjechanie :D :wink:

w sumie nie wiem, czy to odpowiedni temat... ale - nie spotkalem sie jeszcze, zeby typ taki byl rozliczany, jesli zawodnik nie zagral w meczu

Re: Słowniczek Typera - czyli zwroty, których używamy na cod
PostNapisane: 20 lis 2011 
Ekspert
Ekspert

Podziękował: 53
Podziękowano: 405
Tzn nie wiem czy jest to coś co ubogaca nasz słownik w jakiś konkretny sposób, ale under/over mi tu brakuje. Nie chodzi mi o wytłumaczenie tylko oczywiście o skrót myslowym jakim większość z nas sie posługuje.
2 skrótowcem wg mnie jest słówko handi. Ja np nie używam słowa handicap po prostu mówie skrótowcem, podobnie z resztą jest ze słówkie Azjan.

"Nie wiem jaka broń będzie uzyta w 3 wojnie światowej, ale 4 na pewno bedzie na maczugi."
Obrazek

ZAPRASZAM NA CHAT

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość Wyślij e-mail  

PostNapisane: 16 lut 2012 
Obserwator
Obserwator

2S , OS , RR , SM przy typach... co to znaczy ?

przykład Zenit - Benfica 2S

PostNapisane: 16 lut 2012 
Wytrawny Typer
Wytrawny Typer

Podziękował: 8
Podziękowano: 107
Asfaltito92 napisał(a):
2S , OS , RR , SM przy typach... co to znaczy ?

przykład Zenit - Benfica 2S

2S - druga drużyna (goście) strzelą gola
OS - obie drużyny strzelą gola
RR - rzuty rożne
SM - widzę, że skróty z tematu Żaby więc chyba chodziło o zespół z ligi francuskiej SM Caen

PostNapisane: 13 paź 2013 
Obserwator
Obserwator

Bardzo przydatne. Takie mini ABCadło. Powiem szczerze, że interesuję się zakładami już jakiś czas, ale i tak nie znałem wszystkich pojęć :)

PostNapisane: 13 paź 2013 
Obserwator
Obserwator

Nareszcie niektóre wpisy na forum przestaną być dla mnie zagadką :) jako początkujący w temacie typowania, muszę powiedzieć, że zaskoczył mnie tak rozbudowany żargon w tym środowisku :)

PostNapisane: 19 maja 2014 
Obserwator
Obserwator

Bardzo jest przydatny ten słownik, szczególnie dla osób takich jak ja czyli początkujących i nabierających dopiero wiedzy i umiejętności. Jany przejrzysty prosty , ten słownik ma same plusy.

PostNapisane: 13 lip 2014 
Obserwator
Obserwator

Też jestem nowy i zwroty napewno sie przydadza szczegolnie podczas czytania opini na temat konkretnych typow spotkan.

PostNapisane: 16 lip 2014 
Obserwator
Obserwator

Jestem pozytywnie zaskoczony, od niedawna zaczynam przygodę z zakładami i czegoś takiego szukałem.
Dzięki wielkie z pewnością skorzystam nie raz.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]